Többek között azért is jó jógaoktatónak lenni, mert munka közben mezítláb járkálhatunk. Na jó, számtalan más miatt is szuper dolog, de azért ez is nagyon vonzó benne. Nyáron pedig szinte mindenkinek alkalma nyílik egy kicsit a cipőnélküliségre, használjuk ki!
A mezítlábaskodásnak ugyanis számtalan előnye van:
a lábad úgy mozoghat, ahogyan azt a természet megtervezte, korlátozás, dörzsölés, akadályok nélkül. A testtartásod is javulni fog, hiszen már egy icipicit is megemelt cipősarok módosítja a természetes tartást, a mozgás összehangolását. A divat kényelmetlen, a lábunk formájától totál különböző alakzatokba kényszerít: nézd csak meg, van köze a lábad kontúrjának a legelegánsabb cipődhöz? Ugye, hogy nincs.
Mezítláb az egyensúlyozás is könnyebb (az agy minden egyes lépéssel megpróbálja feldolgozni, hogy mi is van a láb alatt, hogy irányíthassa a mozgást. A süppedős, puha talp vagy egy kemény sarkú cipő ezt a feladatot sokkal nehezebbé teszi.
Könnyítsük hát meg! A láb az egészséges mozgás alapja. Amikor természetes módon mozoghat, képes remek munkát végezni, amely támogatja a kiegyensúlyozott, egészséges mozgást. A lúdtalp, a bütykök, a térdfájás és a hátfájás okozója is lehet egy kényelmetlen cipő.
Bár igen közel járunk már hozzá, de azért nem mindenki jógatanár ... még. És annak ellenére, hogy néhány embernek lehetősége van arra, hogy gyakran járjon mezítláb, manapság azért nem mindig van alkalmunk a cipőnk szabad lerúgására. Úgyhogy ezt kiküszöbölendő, mutatok három gyakorlatot azokra a fájós lábakra, amelyek alaposan megfáradtak a hagyományos cipők viselésében:
Lábujjak nyújtása:
Térdelőtámaszból indítsd, támaszd be hátul a lábujjakat és ülj rá a lábakra függőleges helyzetben. Könnyűnek tűnik, ugye? Néhány másodperc múlva z érzés elég intenzívvé válhat. 26 csonttal, 33 ízülettel, 100 izommal és több, mint 7000 idegvégződéssel mindkét lábban, valószínűleg tapasztalsz majd némi ellenállást. Azért próbálj meg benne maradni 2 percig. A tudatos, mély ki-és belégzés segíthet!
[caption id="attachment_5236" align="aligncenter" width="600"] kép: yogadigest.com[/caption]
Ujjak a lábujjak között
Ebben már egy kis mozgás is van, juhé! Simán csak egyik kezed ujjait illeszd be a másik lábad lábujjai közé, úgy, hogy a hüvelykujjad kintről érinti a nagylábujjat, a kisujjad pedig a kislábujjad és a gyűrűs lábujj közé kerül. A tenyered pedig a lábfej alsó részénél legyen, a tenyér alsó része pedig a talpboltozatba simuljon. Kezdj el körözni a bokával valamely irányba, aztán válts irányt. Majd hajlítgasd is meg a lábfejet néhányszor le-fel.
[caption id="attachment_5237" align="aligncenter" width="600"] kép: yogadigest.com[/caption]
Barefoot cipők
Nagy sportszermárkák is gyártanak már természetesen lábalakú, nem magasított, lábujjaknál szétváló cipőket. Ezeket arra tervezték, ösztönözze a lábat, hogy természetes, erős, rugalmas és egészséges maradjon. Támaszték és párnázás hiányában a láb természeténél fogva erős és rugalmas (nem pedig lusta és gyenge), és fájdalom vagy sérülés nélkül mozoghat. Érdemes lehet egyszer ilyesmit is kipróbálni.
[caption id="attachment_5242" align="aligncenter" width="564"] kép: eu.vibram.com[/caption]
kiemelt kép: pixabay
inspiráció innen
Olvasnál még?
Ha tetszett a poszt, kövess a facebookon is, ahol akár naponta találkozhatunk, olvasni-, nézni-nézegetni-, hallgatnivalót gyűjtök össze nemcsak jógáról, hanem mozgásról, egészségről, külső-belső szépségről – csak természetesen!
Vagy csatlakozz a zárt jógás facebook csoportomhoz itt, hogy elsőként értesülhess jógás eseményekről: