Ha van olyan, hogy fogászati rendelőkben töltött órák világrekordere, akkor jelen! Tizenéves korom óta voltam rendszeres vendég a fogorvosnál, és bár sokan állítják, hogy ez genetika, én azt gondolom, életmóddal, tudatossággal, és jógával is sokat lehet tenni a fogaink egészségéért. Persze itt megint felmerül a kérdés, hogy mi lett volna, ha már gyerekként, tinédzserként és fiatal felnőttként is jógázom, talán kevesebbet költök a mosolyom helyreállításra, de ez most már mindegy is. Aki egészségesebb fogakat és jobb szájhigiénét szeretne, bármikor elkezdhet jógázni, és két csavarás között gondoljon a nyáltermelésre, egy-egy nyújtó gyakorlatnál a testtartásra, az áll helyesen tartására, relaxálásnál pedig a békére, a stresszmentesítésre.
A jóga egészségre gyakorolt áldásos hatásait ma már kevesen kérdőjelezik meg. És igen, a fogaidat is karban tarthatod vele!
Gyulladt íny, fogfájás, állfájdalom, rossz lehelet - ha ezek valamelyikét tapasztalod magadon, akkor bizony itt az ideje, hogy elkezdj komolyabb figyelmet fordítani a szájhigiénédre!
Egy tanulmány szerint a jógagyakorlás könnyű és mégis hatékony módja a fogak és a száj egészséges állapotának megőrzésének. Igen, jógázni a fogakért és az ínyért is lehet! Íme három meglepő tény, hogyan hat a jóga a szájhigiénénkre:
[caption id="attachment_5902" align="aligncenter" width="600"] kép: theformfitness - Pexels[/caption]
Támogatja a megfelelő nyáltermelést
A nyál segíti az élelmiszer-részecskék lebontását, megkönnyíti a nyelést, "lemossa" a káros baktériumokat és a kisebb élelmiszerdarabkákat a fogak- és az íny felületéről. A több nyál csökkenti a szájban a baktériumok elszaporodásának kockázatát.
A rossz lehelet a csökkent nyáltermelés egyik első jele, mivel a kellemetlen szagot okozó baktériumokat a nyál nem távolítja el. A súlyos szájszárazság fokozhatja a lepedék felhalmozódását, az ínybetegségeket és a fogszuvasodást.
A jógában alkalmazott különböző légzéstechnikák, légzőgyakorlatok is segítenek mindebben, az ászanák közül pedig az előrehajlások, a fordított testhelyzetek és egyes csavarások pedig fokozzák a nyáltermelést.
Javítja a testtartást
A helytelen testtartás rossz hatással van az egész testre. A testtartás viszont szintén befolyásolhatja a száj egészségét. Például, ha a fej túlságosan előre esik, akkor a nyak, a gerinc és a kulcscsont is túlterhelődik. Ez befolyásolja az állkapocs alakját és helyzetét.
A harapásunkat meghatározza az állkapocs helyzete és formája. A rosszul illeszkedő állkapocs kórosan befolyásolhatja a harapást, ami negatívan hat a fogak egészségére.
A jóga rendszeres gyakorlásának egyik fő előnye a jobb testtartás. Ha csak hetente párszor gyakorolsz, máris sokat tettél a tartásod javítása érdekében!
Csökkenti a stresszt
A stressz napjaink életmódjának részévé vált. Legyen szó munkáról, családról vagy más emberi kapcsolatokról - lehet, hogy több dolgon húzzuk fel magunkat anélkül, hogy egyáltalán észrevennénk. A stressz nemcsak az általános egészségi állapotot befolyásolja, hanem a száj-és fogak egészségét is.
A fogak csikorgatása nagyon gyakori tünet a stresszelőknél. Ez a zománc elhasználódásához, a fogak mikrorepedéseihez, az íny recessziójához, laza fogakhoz, fájó állkapocsizmokhoz és számos más szájproblémához vezethet.
Ezen túlmenően a magas stressz szint növeli a kortizoltermelést, ami az íny duzzanatát okozhatja. Ezenkívül az ínygyulladás növelheti a további ínybetegségek kockázatát.
Szerencsére a jóga bizonyítottan stresszoldó hatású: segít a test és az elme megnyugtatásában, csökkentve ezzel a stressz szintjét.
A fogmosást és a rendszeres orvosi ellenőrzést azért nem lehet kiváltani a jógával, de persze lehet fapózban is fogat mosni például, de azt hiszem, ez egy másik bejegyzés lesz :-)
forrás: yogiapproved.com
kiemelt kép: Dalila Dalprat - Pexels
Olvasnál még?
Ha tetszett a poszt, kövess a facebookon is, ahol akár naponta találkozhatunk, olvasni-, nézni-nézegetni-, hallgatnivalót gyűjtök össze nemcsak jógáról, hanem mozgásról, egészségről, külső-belső szépségről – csak természetesen!
Vagy csatlakozz a zárt jógás facebook csoportomhoz itt, hogy elsőként értesülhess jógás eseményekről: