A virtuális jógamatracod

Yoga Pop Blog

Yoga Pop Blog

Lehet a jóga is káros hatással a környezetünkre?

2019. július 08. - yogapopblog

Javában dübörög a #plasticfreejuly kampány, és azt gondolom, hogy felelős jógagyakorlóként ennek kapcsán érdemes kicsit jógikus oldalról is rápillantani a műanyagmentes témára: valóban vannak-e a mai értelemben vett jógának, mint trendnek, kultúrának káros hatásai a környezetünkre nézve, és vajon mi, gyakorlók-oktatók (és persze maguk a stúdiók), tudjuk-e fenntarthatóbbá tenni? 

Eszembe jutott egy korábbi írás,  amely számba veszi, milyen negatív aspektusai lehetnek a jógagyakorlásunkhoz kapcsolódó szokásainknak, és magának ennek az úgynevezett "jóga iparágnak" a bolygónkra nézve. Az írás 5 olyan dolgot említ, amelyek valóban károsan hatnak. Érdemes kicsit nekünk is elgondolkodni ezeken. 

 

Hot Jóga

Belegondoltunk már, hogy azokban az országokban, ahol a melegített termek megfelelő hőmérsékletének elérése több fűtőanyagot emészt fel, mennyi többletenergia felhasználásra van szükség? Hogy a szétizzadt ruhák-törölközők mosásáról, az ahhoz szükséges vízről és mosószerekről, azok környezetterhelő hatásáról ne is beszéljünk. Bocsi, bikram-fanok, de ez pl. csak az egyik oka annak, hogy én nem kifejezetten rajongok  ezért a műfajért. 
A stúdiók persze elgondolkodhatnak megújuló energiaforrások használatán, csökkentve ezzel a károkat...

Utazás

Elvonulások, táborok, jógafesztiválok és világutazó oktatók... Manapság a közlekedési eszközök használatának is megvan az ökológiai lábnyoma: autók, repülőgépek, vonatok - márpedig  a nagy távolságokat ezekkel tudjuk leküzdeni, így a kedvelt jógás úticélok eléréséhez sokszor ezeket kényszerülünk igénybe venni (és bár imádok bringázni, én pl. biztos nem indulnék Balira biciklivel). Sok népszerű oktató viszont szívesen tart workshopokat, elvonulásokat távoli egzotikus helyeken. Mit tehetünk annak érdekében, hogy utazásaink ne terheljék túl a környezetet? A tudatos tervezés sokat segíthet: kereshetünk közelebbi helyeket, vagy összeköthetjük akár a nyaralásunkat is egy-egy ilyen elvonulással vagy tanfolyammal. Lehetőség szerint pedig használjuk ki a tömegközlekedést vagy a közösségi autómegosztó appokat, ezzel is zöldebbé téve az utazásunkat. Emellett sokan kínálnak már online lehetőséget is a fejlődésre, érdemes néha az interneten csatlakozni egy-egy kurzushoz, ez  a bankszámlánknak is jót tehet. Vagy jógatáborozhatsz otthon, erről korábban már írtam ITT.  

[caption id="attachment_5742" align="aligncenter" width="600"] kép: Inspired Horizons Digital Marketing / Unsplash[/caption]

Jógaruházat

Mint a legtöbb sportruházat, a jógás cuccok sem kivételek a poliészter, lycra, nylon, spandex nevű műanyagok használata alól. Mindezek előállítása- és használata végett azonban vizeinkben azonban már kezd a műanyag jelenléte riasztó mennyiséget ölteni - a ruhákról lebomló mikroszálak révén. A vízben élő halak-és tengeri állatok ezeket így maguk is elfogyasztják, így azután a körforgással visszakerül a mi szervezetünkbe. Fontold meg a természetes anyagból készült holmik vásárlását, egyre népszerűbbek a biopamutból és bambuszból készült termékek, és a lyocell is jó alternatíva lehet, persze nem árt utánanézmi, hogy valóban környezetkímélő eljárással készültek-e a kiszemelt darabok. És ha lehetséges, vásárolj helyi cégtől, hogy elkerüld a tengerentúlról való szállítás okozta környezetterhelést. 

Anyag, anyag, anyag

A jóga sem immunis a trendekre - elég csak ránézni az instagramra és rákeresni pár jógás hashtagre, jönnek is szembe a népszerű márkák spirituális üzeneteket hordozó textiljei, vagy épp kulacsai, egyéb kiegészítői... ezeket a trendeket, divatokat gyakran azonban elfelejtjük egy hét vagy egy szezon alatt, mert máris jön az új kollekció.  A jóga ma már több millió dolláros biznisz nemcsak az USA-ban, de ez az "eldobható" megközelítés nem jó sem a pénztárcánk, sem pedig a környezetünk számára. Persze, hogy szeretnénk pár menő jóga felszerelést, de a tegnapi trendek gyors disztribúciójának magasak a költségei - és egy részét a Földünk fizeti meg.

Jógiként, ha elégedettségünk inkább belülről fakad, és nem pedig a legújabb jógaruházat birtoklásától erősödik, biztosan jó hatással lesz lelki békénk elérésére. És ez a környezet számára is előnyös lesz.

Ételek és italok

Néha jógaóra előtt/után jólesik betérni egy juice-bárba egy jó kis smoothie-ért, de vajon hányan viszünk magunkkal saját hordozható bögrét? Rengeteg műanyag- és egyszer használatos kávéspoharat láttam már a jógastúdiók kukájában magam is. Tudom, hogy már rengeteg dolog van, amit észben kell tartanunk, és be kell pakolnunk, mielőtt elindulunk otthonról, és néha csoda,  ha nem hagyjuk otthon a matracunkat/törölközőnket/jóganadrágunkat. Azonban egy újratölthető kulacs/bögre szállítása, valamint egy saját edény, bármely olyan élelmiszerhez, amelyet esetleg elfogyasztanánk óra után, könnyű lesz, ha szokássá válik.

[caption id="attachment_5743" align="aligncenter" width="600"] kép: Andrii Podilnyk / Unsplash[/caption]

Matrac, jóga ruhák, újrafelhasználható dobozok vagy edénykék - mindig csekkold, mielőtt elindulsz, hogy a táskádban vannak-e. Így a jóga után az egészséges folyadék-és energiapótlás jó lehet nemcsak a tested, de a bolygó számára is. Plusz a jógastúdió szemetese sem fog úgy kinézni, mint egy gyorsétteremé. 

Sok jógi gyakran beszél az együttérzésről és a jószándékról, nem ártásról. Itt az idő, hogy figyelmünket közvetlenül a környezetre irányítsuk - és törekedjünk arra, hogy saját viselkedésünk, környezetkímélő gyakorlatunk és a jógával, jógagyakorlással kapcsolatos szokásaink példaértékűek lehessenek. 

[caption id="attachment_5745" align="aligncenter" width="600"] kép: Stock Photography / Unsplash[/caption]

 

Nem állítom, hogy én szent vagyok, jómagam is gyakran ugrálok műanyag cicanaciban, és olykor elcsábulok egyszer használatos palackban árult ásványvízre-juice-ra, ha épp elfelejtem vinni a sajátomat (most, a várandósság alatt praktikus okai voltak, hogy néha nem vittem vizet magammal: igyekeztem minimalizálni a cipelnivalókat...) De azt gondolom, hogy mindezek tudatosításával, később a tudatosabb választásokkal, döntéseimmel tudok majd szépíteni, és ahogy a témával kapcsolatos kedvenc idézetem szól: "nem egy maréknyi ember kell, aki tökéletesen csinálja a hulladékmentességet, hanem milliók, akik tökéletlenül". Kezdetnek talán kiindulhatunk ebből. 

 

 

kiemelt kép: unsplash
 

Olvasnál még? 

Ha tetszett a poszt, kövess a facebookon isahol akár naponta találkozhatunk, olvasni-, nézni-nézegetni-, hallgatnivalót gyűjtök össze nemcsak jógáról, hanem mozgásról, egészségről, külső-belső szépségről – csak természetesen!

www.facebook.com/yogapopblog

Vagy csatlakozz a zárt jógás facebook csoportomhoz itt, hogy elsőként értesülhess jógás eseményekről: 

csajos jóga-jógás csajok

A bejegyzés trackback címe:

https://yogapop.blog.hu/api/trackback/id/tr2718177215

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása