Ha össze szeretnénk hasonlítani a két rendszert, kicsit olyan, mintha az almát és a körtét tennénk egymás mellé... Mindkettőben fontos a légzés, az egyensúly, a precizitás, az erő és a hajlékonyság, és igen, figyelni, koncentrálni kell közben akár több testrészre, izomra is egyszerre, mindkettőt mezítláb végezzük és legalább egy matrac szükségeltetik hozzájuk. Más alakformáló mozgásformákhoz hasonlítva inkább a lassúság jellemzi mindkettőt. Különbségek azért akadnak, de a jó hír az: nem kell választani, lehet egymás mellett is mindkettőt gyakorolni, abból baj nem lesz.
[caption id="attachment_4158" align="aligncenter" width="600"] kép: ridiculouslywell.com.au[/caption]
Ha a mozgás, a fizikai test erősítése -és nyújtása mellett fontos számodra a spiritualitás, és a stressz kezelésére is hatékony eszközt keresel, jógázz.
Ha csak a funkcionalitás érdekel, és elsősorban a core izmokra fókuszáló gyakorlatokat szereted, válaszd a pilatest. Ha bizonytalan vagy, próbáld ki mindkettőt!
Úgy tartják, a legnagyobb különbség a pilates és a jóga között a végső cél.
A jógával olyan meditatív környezetet teremthetünk magunknak, amelyben mentesülhetünk a stressztől, és általában az életminőségben is javulás állhat be, miközben a fizikai test erőnlétét is fejleszti és hajlékonyabbá tesz.
A pilates belülről kifelé dolgozik: a testtudat fejlesztése által, a test erőközpontjából végzett gyakorlatokkal egy erősebb, egészségesebb fizikai testet eredményez. És míg a jógaórán kevésszer hallod azt, hogy csinálj három harcos kettest!, addig a pilatesben jelentősége van az ismétlésszámnak is. Az oktató ezt nyilván diktálja, de hogyan lehet ezt is élvezetessé tenni, hogy a gyakorlók ne unják meg? Erről kérdeztem meg Csepely Timit, a Pilates Másképp Stúdió vezető oktató-tulajdonosát, aki maga is tart képzéseket:
[caption id="attachment_4156" align="aligncenter" width="600"] kép: Pilates Másképp facebook[/caption]
"A pilatesben alacsony ismétlésszámokkal dolgozunk, mert a hangsúly a precíz és tudatos kivitelezésen van, és nagy ismétlésszámok alatt a figyelem könnyebben elkalandozik. Van egy kihívást jelentő gyakorlatunk, a Százas, mely egy keringést fokozó- és hasizomfejlesztő feladat. Ezt száz ütemig végezzük és közben jól le tudod mérni magadon a fejlődést is. Ez sikerélményt tud adni.
Én nem szoktam az ismétlésszámokat megnevezni, hanem az instrukcióimmal jelzem, hogy mindenki a maga tempójában, légzése ütemében végezze a gyakorlatokat és maximum az utolsó 3-4 ismétlésnél számolok vissza, hogy jelezzem, hamarosan végzünk. Így egységnyi idő alatt mindenki a maga tempójában tud dolgozni. Az oktató instrukciói nagyon fontosak, mert ezek adnak támpontokat a gyakorlónak. Én a testre vonatkozó utalások mellett sok olyan dolgot mondok, ami motiválhatja, lélekben megerősíti a vendégeket, így kitartóbban tudják a gyakorlatokat végezni.
Bár a jógáról terjedt el az, hogy spirituális életmódot kínál, és valóban a spirituális tartalom benne mélyebb, de maga Joe Pilates is azért hozta létre (jógán is alapuló) módszerét, hogy a 20. századi stresszes embert kikapcsolódáshoz is hozzásegítse.
Mivel az oktató személye, tudása nagyon fontos, a nálunk szervezett oktatóképzésen is nagy hangsúlyt fektetünk arra, hogy az oktatni vágyó piláteszezők valóban elhivatott és hozzáértő, ugyanakkor empatikus és türelmes szakemberekké fejlődjenek."
Még mindig bizonytalan vagy a választásban? Ez az infografika segíthet:
kiemelt kép: pixabay
Olvasnál még?
Ha tetszett a cikk, kövess a facebookon is, ahol akár naponta találkozhatunk, olvasni-, nézni-nézegetni-, hallgatnivalót gyűjtök össze nemcsak jógáról, hanem mozgásról, egészségről, külső-belső szépségről – csak természetesen!