A jógában a fordított testhelyzetek gyakorlásával számos jótékony hatást gyakorol a szervezetünkre. Nem véletlen, hogy amikor Geeta Iyengart, B.K.S. Iyengar lányát arról kérdezték, hogy ha csak egy ászanára lenne ideje egy nap, melyiket választaná, a válasz így hangzott: egy fordított testhelyzetet.
A heti ászanánk, a gyertyaállás, szankszrit nevén a szálamba szarvángászana egy viszonylag könnyebb ilyen típusú tartás, de olyan alapászanának tartjuk, amely segítségével hatékonyan készíthetjük elő a nehezebb fordított testhelyzeteket. A gyertyaállást méltán hívják az ászanák királynőjének is, hiszen a haladóbb gyakorlásra való felkészítésen kívül sok más pozitív hatást tartogat, nézzük is, mik még az
Előnyei:
- serkenti a vérkeringést,
- erősíti a vállövet,
- nyújtja a gerincet
- nyugtatólag hat azáltal, hogy a paraszimpatikus idegrendszert stimulálja
- enyhíti a depresszió tüneteit,
- hatékony fáradtság esetén, felfrissíti a testet
- javítja az immunrendszer működését
- emésztési zavarok kezelésében is hatékony
- pajzsmirigy alulműködés esetén is ajánlott gyakorlat
- csontritkulás megelőzésére is alkalmazzák
[caption id="attachment_3458" align="aligncenter" width="800"] kép: workouttrends.com[/caption]
Kivitelezés:
Savászanában helyezkedj el. Szorítsd a tenyereket a talajra, belégzéssel a térdeket lassan kezdd el felhúzni, majd emeld fel a medencédet is! A kezeket emeld el a talajról, és a lapockák fölött támaszd meg a hátat a tenyerekkel! Ügyelj arra, hogy a gerincet egyenesen tartsd. A térdeket óvatosan engedd rá a homlokodra. A lábfejet spiccben tartsd, a sarkakt pedig a fenék felé húzd. Lassan kezdd el kinyújtani a lábakat, a lábfejeket ugyanúgy tartsd spiccben, összezárva. Lélegezz nyugodtan, és annak ellenére, hogy az egész tested dolgozik, próbáld a torkod és a nyelved puhán tartani! Ajánlatos eltölteni benne 1-2 percet. Kijövetelkor a csípőt engedd kicsit vissza, engedd el a kéztartást, majd kilégzéssel, csigolyáról csigolyára haladva, a hasizmok segítségével lassan gördülj vissza a talajra. Pihenj kicsit savászanában, soha ne emelkedj fel utána hirtelen! Kompenzálásképp végezd el a halpózt .
Variációk:
- Kezdők tehetnek egy összehajtogatott takarót a vállak alá, mielőtt felvennék a tartást (a fej és a nyak már ne legyen rajta a takarón!). Ez az extra alátámasztás segít elkerülni a nyak túlterhelesét. Ha
- Kötöttek a vállaid, vagy nagyok melleid? Használj több takarót a vállak alá, hogy biztonságosabbnak érezd a helyzetet.
- Ha a gyertyaállást túl megerőltetőnek érzed, próbáld ki először a félgyertyát falnak támasztott lábakkal, hasonló hatások érhetők el vele!
[caption id="attachment_3459" align="aligncenter" width="600"] kép: youtube.com[/caption]
Ellenjavallatok:
Ne gyakorold
- zöldhályog
- hasmenés
- fejfájás
- magas vérnyomás
- nemrégiben elszenvedett stroke/nyaksérülés esetén.
A póz elsajátítása úgy a legbiztonságosabb, ha képzett oktató irányítása mellett történik. Mindig a határaidon belül dolgozz, és ha bármilyen kétséged merül fel, hogy neked való-e a gyakorlat, inkább konzultálj az orvosoddal!
Amennyiben gerinces jellegű betegséged, panaszaid vannak, mielőtt bármilyen új mozgásforma gyakorlásába kezdesz, feltétlenül konzultálj a kezelőorvosoddal!
kiemelt kép: stylecraze.com
Ha tetszett a bejegyzés, kövess a facebookon is, ahol akár naponta találkozhatunk, olvasni-, nézni-nézegetni-, hallgatnivalót gyűjtök össze nemcsak jógáról, hanem mozgásról, egészségről, külső-belső szépségről – csak természetesen!
https://www.facebook.com/yogapopblog