Egy gyönyörű ászanával megyünk tovább a sorozatban, a félhold pózzal, szanszkrit nevén az ardha csandrászanával. Azért is szeretem annyira, mert gyakorlásával olyan szépen nyomon lehet követni a saját fejlődésünket, mind az egyensúly, mind az erő fejlesztésének tekintetében.
Sokan bírálják az állandó "jógaszelfizést", én azonban azt mondom, érdemes időnként egy-egy képet csinálni magunkról, amint épp benne vagyunk az adott ászanában, amolyan előtte-utána jellegűt, és pár hónap rendszeres gyakorlás után magunk is meg fogunk lepődni, mennyit lehet haladni egy-egy ászanával, és hogyan lesz egyre szebb a tartás, egyre biztosabb az egyensúly.
Amellett, hogy jó ürügy egy kis önfotózásra, nézzük az
Előnyeit:
- az egész testet megdolgoztatja,
- az egyensúlyérzéket fejleszti,
- a koncentráló képességet is edzi,
- a gerincet, a nyakat, a törzset, a lábakat is erősíti,
- nyitja a mellkast.
[caption id="attachment_2911" align="aligncenter" width="564"] kép: Well+Good[/caption]
Kivitelezés
Lépj előre a jobb lábaddal, és engedd rá a testsúlyodat. Hajlítsd a térdedet, és a jobb kezeddel támaszkodj meg a talajon, kb. másfél talpnyi távolságra a lábadtól! A bal kéz ujjait tartsd a csípődön. Kilégzésre nyomd le erősen a tenyered és a jobb talpad a talajra, nyújtsd a jobb lábad, ezzel egyidőben pedig emeld el a balt talajról, ha megy, egészen addig, amíg párhuzamos nem lesz a talajjal. Aktívan nyújtózz a bal sarokkal, így tudod stabilan. Ne feszítsd túl a tartó (jobb) lábat, ha nyújtva tartva feszül, pici mikrohajlítás lehet benne. Nyújtózz a fejtetővel, így a gerincet is szép hosszan tudd tartani. A bal válladat és könyöködet finoman húzd hátra, a mellkasodat is próbáld kifelé fordítani, ne a talaj felé nézzen. Próbálj meg bal karral megnyújtózni a plafon felé, ha nem sok, nézz bele a tenyered tövébe! Ha sikerül, akko a bal karodat emeld fel függőlegesen. Ha az egyensúlyod engedi, fordítsd az arcod a plafon felé. Tartsd ki fél-egy percig, kilégzésre engedd vissza a bal lábat talajra, majd lépj vissza zártállásba. Ismételd meg a másik oldalra is!
Variációk
Kezdők végezhetik falnál, úgy helyezkedj, hogy legalább egy talpnyi távolságra állj a faltól! Segít majd megtartani, ha dőlnél hátra a pózban. A karod "meghosszabbítására" pedig használhatsz jógatéglát, erről és más segédeszközökről itt írtam korábban. Várandósok pedig fal mellett, tenyérrel egy szék ülőkéjére támaszkodva végezhetik biztonsággal.
[gallery size="medium" columns="2" ids="2904,2909"]
Ellenjavallatok
Fejfájás, migrén, alacsony vérnyomás, álmatlanság esetén inkább hagyjuk ki a gyakorlatot!
További ászanák hasonlóképpen lebontva az ászana-sorozatomban, ha szétnéznél köztük, kattints ide.
Amennyiben gerinces jellegű betegséged, panaszaid vannak, mielőtt bármilyen új mozgásforma gyakorlásába kezdesz, feltétlenül konzultálj a kezelőorvosoddal!
Ha tetszett a cikk, kövess a facebookon is, ahol akár naponta találkozhatunk, olvasni-, nézni-nézegetni-, hallgatnivalót gyűjtök össze nemcsak jógáról, hanem mozgásról, egészségről, külső-belső szépségről – csak természetesen!
https://www.facebook.com/yogapopblog