Térdsérülés, vagy csuklóproblémák esetén sem kell lemondanunk a jógagyakorlásról! Találtam egy szuper összeállítást a Yoga International oldalán, amely ugyanúgy erősít-nyújt, akár egy dinamikus gyakorlatsor, és nemcsak a térded, de a csuklód is óvja a lent bemutatott sorozat.
Gyakorlás közben figyelj arra, hogy lassan végezd az ászanákat, és tudatosítsd minden mozdulatod. Figyelj a stabilitásra, hogy mindig megfelelő "alátámasztásban" tartsd magad. Ha éppen nincs is problémád térddel-csuklóval, akkor is érdemes kipróbálni ezt a sorozatot - újfajta élményt fog nyújtani a dinamikus jógagyakorlásban, csak most épp lefelé néző kutyák nélkül :-) Ez a sorozat igényel némi kis jógás előképzettséget, akkor végezd, ha biztos vagy magadban, és ha pl. sérülés után kezded újra a gyakorlást, akkor mindenképp várd ki az orvos/gyógytornász által javasolt gyógyulási időt, és csak utána lépj a matracra.
Helyezkedj el tádászanában (hegytartás). Csípőszéles kisterpeszben állj (kb 15-20 cm legyen a két talpad között), hajlítsd a térdeket és engedd le a csípőd, süllyedj bele a széktartásba. Emeld el a lábujjakat a talajról, hogy a core izmok erősebben tartsanak! Egyenesítsd, vagy hosszítsd a gerincet, akár tükörben kontrollálhatod magad. Kilégzésre csavarj a székpózban, a bal könyöködet (a kevésbé intenzív csavaráshoz a kezed vagy alkarod) támaszd meg a jobb térded oldalán. Maradj benne legalább három hosszú légzésig, minden kilégzésre egyre jobban csavarj, miközben a felül levő vállat folyamatosan visszafelé húzod!
[caption id="attachment_2299" align="aligncenter" width="600"] csavarás széktartásban -fordított széktartás[/caption]
Ezután lépj hátra a bal lábaddal (a karok helyzetét megtartva). Maradj benne ugyanígy három légzésig, kilégzésre mindig mélyítve a csavarást. Belégzéskor fordítsd a fejed lefelé, nézz a talaj felé, kilégzéskor vezesd a tekinteted felfelé.
[caption id="attachment_2300" align="aligncenter" width="600"] csavarás kitörésben[/caption]
Majd engedd le a sarkad a talajra a harcos 1-es pózhoz, a karokat tartsd derékszögben, hátul zárd a lapockákat. Maradj így vagy felfelé is nyújtózhatsz a karokkal.
[caption id="attachment_2301" align="aligncenter" width="600"] harcos 1[/caption]
Majd hozd a kezeket a mellkas elé, és zárd össze a tenyereket imádkozó tartásban (andzsali mudra). Tartsd a térded stabilan, és fordulj át harcos 2 pózba (így a tartásod a matracod hosszabb oldalával lesz párhuzamos). Bontsd a tenyereket, és nyújtsd ki a karokat vállmagasságban, tenyerek lefelé nézzenek.
[caption id="attachment_2302" align="aligncenter" width="600"] harcos 2[/caption]
Maradj három légzésig a harcos 2-ben, majd forgasd be a hátul lévő talpad, igazítsd hozzá az elöl levőt is az istennő pózhoz (ez egy széles, mély guggolás, lábujjak kifelé néznek). Vagy hajlítsd a karokat derékszögben, és úgy csavarj jobbra-balra (derékból csavarva, miközben a medence középen stabil marad), vagy tartsd középen a felsőtested, és lágyan ökölbe szorítva a kezeket, mozgasd a karokat, mintha nagy, széles mozdulatokkal fésülködnél vagy mintha hátúszásban tempóznál (ld. a képen).
[caption id="attachment_2306" align="aligncenter" width="600"] istennő póz variáció 1.[/caption][caption id="attachment_2305" align="aligncenter" width="600"] istennő póz variáció 2.[/caption]
Majd állítsd a belső talpéleket párhuzamosra, nyújtsd a lábakat, de a térded ne feszítsd át. Enyhén hajlítsd a térdeket miközben előrehajolsz praszárita-pádóttánászanába (előrehajlás széles terpeszben). Nyújtsd meg előre a gerinced, tartsd a súlyod egyenletesen elosztva mindkét lábon. Kinyújthatod előre a karokat, de kevés súlyt engedj a karokra. Vagy kulcsolhatod a kézujjakat magad mögött, esetleg megfoghatod a bokákat - de mindenképp tartsd szép hosszan a gerinced!
[caption id="attachment_2308" align="aligncenter" width="600"] praszárita-pádóttánászanába (előrehajlás széles terpeszben)[/caption]
Bármelyik variációt választottad, maradj benne 3 légzésig. Majd forgasd ki a bal lábad a harcos 2-eshez (most a másik oldalra fogod végezni. Belégzésre emeld a karokat vállmagasságban, majd fordulj át harcos 1-be, tenyereket hozd imádkozó tartásba, vagy nyújtózz felfelé a karokkal. Majd forgasd vissza a sarkad a kitörésben csavaráshoz (2. kép), és most a jobb karod lesz a bal combodhoz kívülről támasztva. Végül lépj vissza a fordított széktartásba (1. kép), majd legvégül lépj vissza tádászanába.
Kiegészítheted a sorozatot pár álló, oldalra hajlító ászanával, pl. a félhold tartással (próbáld ki kisterpeszben, vagy jógatéglát tartva a két láb között), esetleg egy álló hátrahajlítás is beleférhet még.
[caption id="attachment_2310" align="aligncenter" width="600"] félhold póz variáció[/caption][caption id="attachment_2309" align="aligncenter" width="600"] hátrahajlítás[/caption]
Zárd a gyakorlást egy fekvő csavarással. Feküdj a hátadra, húzd fel úgy a lábaidat, hogy derékszöget zárjanak be a talajjal ( tehát a combok legyenek merőlegesek, a lábszárak pedig párhuzamosak a talajjal). A karokat pihentesd magad mellett, egy vonalban a vállakkal, tenyerek lefelé nézzenek. Kilégzésre engedd le a lábakat a jobb oldalra (akár a jobb tenyereddel segítheted). Ha kényelmetlen, vagy feszültséget érzel a hátadon, akkor tegyél egy párnát vagy összehajtogatott plédet a térdek alá, és/vagy a bal váll alá. Lazítsd el a hátad, a csípőd és a vállakat. A tekinteted fordítsd bal oldalra, és engedd süllyedni a térdeket, add át a súlyt a talajnak.
[caption id="attachment_2311" align="aligncenter" width="600"] gerinccsavarás hanyattfekvésben[/caption]
Végezd el mindkét oldalra a csavarást, majd húzd fel a térdeket a mellkashoz hanyattfekvésben pár légzésig, kompenzáld kicsit a csavarás hatásait. Majd relaxálj még néhány percig savászanában.
A térdeink egészségének megőrzésében fontos, hogy a lábboltozat izmait is eddzük, a harcos pózok, a fenti álló ászanák is alkalmasak erre. A sérülések megelőzése szempontjából a rendszeres mozgásnak kulcsszerepe van, ha a térdről van szó, akkor a négyfejű comb izom erősítését célzó, a szalagok rugalmasságát megőrző mozgásnak különösen - a jóga pedig az egyik legjobb eszköz erre. Térdsérülés esetén kerülendő ászanákhoz kattints ide.
Felhasznált és ajánlott irodalOM:
https://julijoga.wordpress.com/2013/08/20/a-terd-anatomiaja-joga-szempontbol/
http://yoginicelia.blogspot.hu/2014/02/a-terd-anatomiaja-iii_1128.html
http://www.life.hu/ez-zsir/20140523-jogaiskola-a-jogaklikkel-terdjavito-gyakorlatok.html
http://www.hazipatika.com/napi_egeszseg/mozgasszervi_betegsegek/cikkek/a_legjobb_jogapozok_terdfajasra/20151125121658
képek innen és innen
Amennyiben gerinces jellegű vagy komolyabb keringési betegséged, panaszaid vannak, mielőtt bármilyen új mozgásforma gyakorlásába kezdesz, feltétlenül konzultálj a kezelőorvosoddal!
Olvasnál még?
Ha tetszett a cikk, kövess a facebookon is, ahol akár naponta találkozhatunk, olvasni-, nézni-nézegetni-, hallgatnivalót gyűjtök össze nemcsak jógáról, hanem mozgásról, egészségről, külső-belső szépségről – csak természetesen!