A virtuális jógamatracod

Yoga Pop Blog

Yoga Pop Blog

Ájurvédikus tippek a téli feltöltődéshez

2016. január 21. - yogapopblog

A hidegebb hónapokban gyakrabban előfordul, hogy meggyengül az immunrendszerünk, vagy akár meg is hízhatunk, szárazabbá válik a bőrünk és a lelkünk is sebezhetőbbé válik, ez a néhány hónap a depresszió időszaka is.

Attól függően, hogy melyik kontinensen élünk, a tél lehet zord, és mindennapossá válhat a küzdelem annak érdekében, hogy kinézzünk valahogy és még jól is érezzük magunkat a bőrünkben.  Ám ha fejet hajtunk a természet ritmusa előtt, rábízzuk magunkat, és hajlandóak vagyunk pár apró módosítást eszközölni a napi rutinunkban, megelőzhetjük a súlygyarapodást, egészségesek és fittek, sőt, vidámak maradhatunk egész évben - ebben támogat az ájurvéda ősi tudománya is.

A túléléshez álljon itt pár tradicionális tipp az ájurvéda világából:

Kezdj minden napot forró, egészségmegőrző teával

A forró víz citrommal, gyömbérrel és kurkumával felturbózva átöblíti a nyirokrendszeredet, beindítja az emésztésedet és kiegyensúlyozza a szervezeted PH értékét már korán reggel (itt olvashatsz egy receptet, hogyan készíts hasonlót). A gyömbér felszítja az emésztés tüzét, a kurkuma pedig gazdag az immunrendszert támogató összetevőkben (kurkumás tejről, mint hatásos gyógyitalról írtam már itt korábban). A kurkumát a kínai gyógyászatban és az ájurvédában is sikerrel alkalmazzák gyulladáscsökkentőként.

Próbáld ki a szárazkefés masszázst és hidratálj természetes olajokkal

A téli időszakban a bőr kiszárad nemcsak a hidegtől, hanem a fűtött, száraz meleg levegőtől is. Ha tusolás előtt száraz masszázskefével átdörgölöd a bőröd, eltávolítod az elhalt hámsejteket és a nyirokkeringést is aktivizálod. A zuhany alól kiugorva pedig használj természetes olajokat (kókusz- , mandula-, szezám-, avokádóolajat, vagy ezek kombinációját. Mindegyik szuperjó, tápláló hatással lesz a bőrödre.

Igazítsd az étrended is az évszakhoz

Az ájurvéda hagyományos rendszere a testengyensúlyra törekszik, az egyénre szabott, megfelelő étrend tartásával valamint a gyógynövények alkalamazásával. A hidegebb időszakban az egyensúlyra törekvésben segítségedre vannak az édes, sós, savanyú, olajos és meleg ételek úgy is mint a levesek, zöldségraguk-főzelékek, gyökeres zöldségek. Fogyassz többet az egészséges zsiradékban gazdag összetevőket tartalmazó (pl. olivaolaj, magvak, avokádó stb.) ételekből.

Indítsd mozgással a reggeled

Ha fizikai aktivitással kezded a napot, akár pár egyszerű nyújtógyakorlattal, máris segítettél a keringési rendszerednek, és figyeld meg, hogy mindez a hangulatodra is jó hatással lesz. Ha az ágy mellett helyezed el a jógaszőnyegedet, felkelés után rögtön nekiállhatsz jógázni is, akár egy 10-20 perces rövid gyakorlás is felélénkíti a tested, lelket, szellemet. Követheted a saját rutinodat, vagy keress online vezetett jógaórát vagy meditációs gyakorlatot (nagyon jó 10-20 percesek vannak a youtube-on is).

Ellenőrizd a D-vitamin szintedet

A téli nappalok rövidebbek, így a napot is ritkábban látjuk, és a hűvös időjárás is visszatart attól, hogy a szabadban időzzünk. A D vitamin hiánya okozhat izomtónus csökkenést, fájdalomérzetet a csontokban, és hosszabb távú betegségek kialakulásához is vezethet. A napsütés természetes D vitaminforrás, de más formában is hozzájuthatunk, tejtermékek, vitaminnal dúsított gabonafélék. Továbbá, a prána szanszkrit nyelven annyit tesz:"életerő energia". Pránát pedig közvetlenül a napozásból nyerhetünk, így ha még nagyon hideg is van kint, megéri odakinn sütkérezni egy kicsit, hogy feltöltsük energiaraktárainkat!

Képek: Unsplash
Forrás: urbanwellnessmag.com
Olvasnál még? 

Ha tetszett a cikk, kövess a facebookon is, ahol akár naponta találkozhatunk, olvasni-, nézni-nézegetni-, hallgatnivalót gyűjtök össze nemcsak jógáról, hanem mozgásról, egészségről, külső-belső szépségről – csak természetesen!

facebook.com/yogapopblog

A bejegyzés trackback címe:

https://yogapop.blog.hu/api/trackback/id/tr6418176849

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása