Akarom mondani: a jógamatracra! Nemrégiben odajött hozzám egy lány az egyik gerincjóga-óra után, és megkérdezte, én beengedném-e az órámra a barátját is. Először nem értettem a kérdést: hát persze, miért ne jöhetne? Mert a jógán többnyire lányok vannak...-jött a válasz. Bizony, a jóga "elnőiesedése" már a nyugati kultúra hozadéka, hiszen a jógagyakorlás Indiában sokáig a férfiak kiváltsága volt.
Én a magam részéről nagyon boldog lennék, ha a teremtés koronái is nyitnának a jóga felé, és gyakrabban kísérnék el szívük választottját jógázni. De ha először inkább otthon készülnének fel a csoportos gyakorlásra, akkor szeretnék ebben is segíteni, és a lentiekben ajánlok négy alapászanát, amit kezdő jógás fiúk is bátran kipróbálhatnak:
1. Csecsemőpóz (Balászana)
Nyújtja a gerincet, enyhíti a derékfájást, nyújtja a combokat is. Ha a fejet alátámasztjuk, a nyaki fájdalmakat is segít enyhíteni. Ha lefekvés előtt végzed, segít ellazulni, relaxálni, felkészíteni a testet-elmét a pihenésre.
Hogyan vedd fel a pózt: helyezkedj el térdelésben, nyisd meg a térdeket úgy, hogy a sarkak összeérjenek. Hajolj előre, engedd a homlokod a talajra. Sétálj előre a széttárt kézujjakkal, vagy simítsd a karokat a talajra a törzs mellett felfelé néző tenyérrel. Maradj benne kb. 15 hosszú kilégzésig, az orrodon szívd be és ott is fújd ki a levegőt.
Térdproblémásoknak rossz hír: mivel a térdet is nyújtja, ez nem a te ászanád lesz.
2. Lovas póz (Asva Szancsalanászana)
Szinte minden rendszerben másként nevezik, de az egyszerűség kedvéért maradhatunk a kitörésnél is :-) . Futók haszonnal gyakorolhatják, segít a láb rugalmasságának megőrzésében, mindemellett annak erejét is fejleszti, és még a lábujjakat is nyújtja, az egyensúly megtartásával a core izmokat is aktiválja.
Hogyan vedd fel a pózt: helyezkedj el sprintelő pozícióban, a kézujjakkal támaszkodj meg a talajon. Az alátámasztás kulcsfontosságú, tehát a térded ne dőljön be- vagy kifelé, a 2. lábujj felé nézzen! A térd ne kerüljön előrébb a boka vonalánál - lehet, hogy egy picit hátrább kell így lépkedned, vagy oldal egész a kézujjak hegyein kell támaszkodnod. Ha a talajtól még így is messze vagy az ujjakkal, tegyél a kezek alá pár könyvet, vagy ha van jógatéglád, azon támaszkodj. Told erősen hátra a sarkad, nézz előre, nyújtsd a gerincet! Végig szippantsd a köldököd befelé, a gerinced felé, és lélegezz minél mélyebben. Maradj benne 5-20 hosszú légzésig.
3. Harcos 1 (Virabhadrászana 1)
Hasonló az előzőhöz, de finomabban hangolja be az erőt és az egyensúlyt az egész testben, főleg a core-izmok és a láb izmainak tekintetében.
Hogyan vedd fel a pózt: A kitörésből indítsd, vidd a karokat egyenesen a fej fölé, simítsd össze a tenyereket. Figyelj arra, hogy ne homorítsd, nyújtózz végig felfelé a fejtetővel, farokcsonttal pedig lefelé, a hasad tartsd tónusban. Maradj benne 5-20 hosszú légzésig.
4. Füzértartás - vagy "mély guggolás" (Malászana)
Indiában teát iszogatnak, beszélgetnek ebben a pózban. A Föld lakosságának maradék háromnegyede pedig inkább a mosdóban használja ezt a tartást - a nyugati világban már kevesen tudnak megcsinálni egy rendes guggolást. Pedig egyik legnagyobb előnye, hogy nyújtja a lábat, térdet, emellett pedig a székrekedést is enyhíti.
Hogyan vedd fel a pózt: vállszélességű terpeszben helyezkedj el. Hajlítsd addig a térdedet, amíg a feneked le nem ér a padlóra. Próbáld lenntartani a sarkakat, ha nem megy, akkor tegyél alá törölközőt, vagy csavard össze a matracod, ezzel támaszd meg. Próbálj egyenesen, magasan ülni ebben a guggolásban, zárd a tenyereket a mellkasod előtt, a könyökökkel nyomd a combokat.
Ha csak napi 10 percet szánsz a fentiek gyakorlására, és végig figyelsz a légzésedre is, meg fogsz lepődni, hogy milyen hamar tapasztalod majd azokat a kis, pozitív változásokat a testeden, amelyek később a nagyobb átalakulást is támogatják. Hajrá srácok!
forrás: doyouyoga.com
képek: doyouyoga.com, pinterest.com
Ha tetszett a cikk, kövess a facebookon is, ahol akár naponta találkozhatunk, olvasni-, nézni-nézegetni-, hallgatnivalót gyűjtök össze nemcsak jógáról, hanem mozgásról, egészségről, külső-belső szépségről – csak természetesen!