A jóga az jóga, szerintem. Akár stúdióban, akár fitneszteremben, akár otthon a monitorod előtt. Számos előnye van annak, ha az internetet hívjuk segítségül a jógázáshoz, de persze megvannak az árnyoldalai is. Ennek ellenére azt gondolom, ha nem megy máshogy, akkor inkább online, mint sehogy.
Összegyűjtöttem azért az ♥előnyöket és ⇓hátrányokat a bizonytalankodóknak, ha mérlegelnének, mielőtt belevágnak ilyesmibe.
♥ Akkor és ott, ahol akarod, abban amiben akarod
Gyakorolj bárhol, bármikor - egy esti stresszoldó, levezető jógagyakorlás a hálószobádban a pizsidben, vagy pár légzőgyakorlat ebédidőben a munkahelyeden, csak be kell lépned a megfelelő felületre és megnyitni a videót.
⇓ Elkötelezni magad a gyakorlás mellett
Sokaknak nehezebb elkötelezni magukat a gyakorlás mellett, pl. egy stúdió kötött órarendjéhez könnyebb alkalmazkodni, mint amikor ránk van bízva a gyakorlás időbeosztása, itt a nagy szabadság hátráltathat. Próbáld a heti menetrendbe a rendszeres jógázást beilleszteni, és ragaszkodni ehhez.
♥ Nyugalomban gyakorolhatsz, nem zavar senki
Ha egyedül csinálod, nagyobb eséllyel tudsz teljesen befelé fordulni, jobban koncentrálni magadra. Ha nem szereted a csoportos órákat, zavarnak a többiek, akkor az online forma a te megoldásod.
⇓A közösség ereje, a csoportenergia hiánya
Többször leírtam már, hogy számomra pl. mindig különleges ereje van a közösségben jógázásnak. Itt erre nem nagyon van esély (bár némely online szolgáltató kínál tagságot saját jógaklubjába, ahol meg lehet osztani tapasztalatokat, lehet kérdéseket feltenni, vagy olyan a stream, hogy mindenki lát mindenkit, és akkor mégiscsak közösség), de nem mindenki érzi ennek hiányát katasztrófának.
[caption id="attachment_4487" align="aligncenter" width="600"] kép: Parker Mauk - Unsplash[/caption]
♥ Szabadabban, bátrabban próbálkozhatsz
Nem kell attól tartanod, hogy több szempár figyeli, amint kiborulsz pl. a fa-pózból. Sőt, pár párnát is be tudsz előre készíteni, ha úgy érzed, ennek most biztos hasalás lesz a vége.
⇓Kontroll, igazítás hiánya
Én ebben látom a legnagyobb kihívást, hogy nincs ott oktató, aki igazítson, vagy figyeljen rád, hogy nem jól csinálsz valamit. Ezért is javaslom, hogy időnként azért nézzünk el egy-egy órára, stúdióba is, ahol oktató segítségével korrigálhatjuk, ami nem teljesen tökéletes.
♥ Megállítható, visszatekerhető, ismételhető
Többször is átveheted azokat a gyakorlatokat, sorozatokat, amik esetleg nehézséget okoztak, vagy szívesen gyakorolnád ugyanazt időről-időre. Ha elfelejtettél valamit, bármikor visszanyúlhatsz érte.
⇓ A technika ördöge
Egy stúdióban garantáltan nem lesz probléma az órán, ha elmegy pl. a net, az oktató ugyanúgy tudja vezetni tovább az órát, még áramkimaradás esetén is :-)
♥ Olcsó
Több havi jógabérlet, vagy akár egy teljes jógatanfolyam árához viszonyítva gazdaságosabb, és az egyes platformok kínálhatnak letölthető, írásos tananyagokat is. És még az odautazási költségeket is megspórolhatod!
⇓ A teát neked kell megfőznöd
Én imádom a jógastúdiókban az óra utáni teázás szertartását - a teremből kilépve a legtöbb helyen már gőzölög a finom, forró, különleges ízű tea. Otthon neked kell a vizet feltenned...
[caption id="attachment_4489" align="aligncenter" width="600"] kép: Drew Taylor - Unsplash[/caption]
Ha kedvet kaptál egy online jógatanfolyamhoz, próbáld ki az Online Jógaakadémia Mini Jóga Akadémiáját!
8 részes tanfolyam kezdőknek, amiben lépésről lépésre tanulhatod meg a gyakorlatokat. Ha hallgatsz magadra, figyelsz a tested jelzéseire és követed az utasításokat, egyszerűen nem tudod rosszul csinálni, hanem magadhoz képest - a legjobban.
kiemelt kép: unsplash.com
Olvasnál még?
Ha tetszett a cikk, kövess a facebookon is, ahol akár naponta találkozhatunk, olvasni-, nézni-nézegetni-, hallgatnivalót gyűjtök össze nemcsak jógáról, hanem mozgásról, egészségről, külső-belső szépségről – csak természetesen!