A jóga Amerikában több millió dolláros üzlet, de kis hazánkban is egyre jobban pörög a biznisz. Egymást érik már a jógastúdiók, a gyakran több százezer forintos oktatóképzésekből sincs hiány, és igen, egy-egy jógaóra egy nevesebb stúdióban akár 2000 forintot is kóstál (ha pedig extrém helyszíneken vágyunk gyakorolni, még többet is). Jógás webáruházból is van több, ahol egészen márkás (és ennek megfelelően drága) holmik is beszerezhetőek. Lehet hát költeni bátran, és bár mondhatjuk, hogy ha a cuccoktól meg a sallangoktól eltekintünk, a jógázás, a jógagyakorlás mégiscsak befektetés az egészségünkbe, a hosszútávú jól-létünkbe.
Múlt héten fura dolog történt velem: egy gyakorló csak úgy "besunnyogott" az órámra, a terem szabályait kijátszva jött be, magyarul nem fizetett az óráért. (Tudom, vannak olyan nézetek, melyek szerint nem is lehetne pénzt kérni a jógáért. Azt gondolom, a pénz is energia, az áramlás része, benne van a körben, de ez most hosszú lenne.) És én ugyan nem mentem ettől a falnak, már ami az anyagi részét illeti, de nem tartom fairnek a többi résztvevővel szemben, akik vagy órajeggyel, vagy bérlettel jöttek, tehát betartották a játékszabályokat.
De nemcsak emiatt zavart ez az egész. Ha nálam megcsinálta, megteheti esetleg máshol is. Talán pont egy olyan oktatónál, aki a belét kidolgozza, aki konkrétan csak ebből él. Aki mondjuk tizennégy órát tart egy héten azért, hogy fizetni tudja a számláit, etetni a családját.
Szóval nem azért kérünk pénzt a jógaóráért, mert ebből fogunk luxusvillát venni, meg svájci bankszámlát nyitni.
Aki jó oktató szeretne lenni, azon felül, hogy legalább egy képzésbe beruház, ahogy egyre többet tapasztal, nem fog megállni egynél. Mert bővíteni szeretné a vendégkört, fejlődni szeretne, megtanulni egy másik óratípust, vagy csak simán szinten tartani a tudását és még sorolhatnám. Még aki nem kifejezetten ebből él, az is.
Ez egy ilyen dolog, beszippantja az embert, igénye lesz arra, hogy még többet tudjon, még jobban tudjon, mást is tudjon. És akár külföldre is hajlandó elmenni egy-egy nevesebb mester workshopjára, és akkor még az indiai elvonulásokról nem is beszéltem (és akkor most el lehet kezdeni számolni). Persze, lehet mondani, hogy ezt magukért is csinálják, de azért valljuk be: minél képzettebb egy oktató, a hozzá járók is annál többet profitálnak ebből.
Most nem mennék bele, egy-egy stúdió vagy oktató hogyan alakítja ki az árait, hogyan próbálják pozicionálni magukat ezen a most már nem kicsi, de egyre szűkösebb piacon. Ha megnézzük, mennyire kell a zsebünkbe nyúlni egy jógaóráért, valóban luxusnak tűnhet a jógázás (ahogy az edzőterembe, uszodába, satöbbibe járás).
[caption id="attachment_4438" align="aligncenter" width="600"] kép: Derick Anies / Unsplash[/caption]
Mindenki kerülhet olyan helyzetbe, hogy épp nem tud erre költeni, és a jógaóra az utolsó, amiért épp fizetni tudna. DE. A trükközés, sunnyogás, stúdió- vagy fitneszeterem szabályainak kijátszása helyett talán érdemes lenne inkább körülnézni, hol vannak éppen ingyenes jógás programok. Mert vannak. A Jógapont online magazin például minden hónapban összegyűjti az aktuálisokat, és közzé is teszi, meg lehet nézni a most novemberit pl. ITT. Emellett szerintem a legtöbb oktató, ha valaki olyan problémával keresi meg, hogy most épp nem tud fizetni az óráért, megpróbál valami megoldást keresni. Hozzám is nyugodtan odajöhetett volna az illető, és elmondhatta volna, hogy nem tud most fizetni, és biztos, hogy kitaláltunk volna valamit. Számos jógastúdió pedig az első alkalmat ingyen kínálja, ezzel is lehet éppen élni. És akkor még az online jógaórákról nem is beszéltem: számtalan videó van fenn a youtube-on, akinek van már némi rutinja meg tapasztalata, otthon is gyakorolhat. És amikor ismét úgy áll majd anyagilag, bármikor újra tudja kezdeni a gyakorlást szakértő kezek között. Mert sem elkezdeni, sem újrakezdeni nem késő soha...
Mindezek után én arra bátorítanám az ügyeskedőket, hogy ne leszegett fejjel osonjon be stikában, lopva a jógaórára, hanem egyenes derékkal álljon oda az oktató elé, és kérjen segítséget. Biztos vagyok benne, hogy megkapja. Ha pedig ez nem megy, vagy nem opció, akkor maradnak az ingyenes programok, online lehetőségek vagy az otthoni frísztájl.
Kiemelt kép: Drew Hayes / Unsplash
Olvasnál még?
Ha tetszett a cikk, kövess a facebookon is, ahol akár naponta találkozhatunk, olvasni-, nézni-nézegetni-, hallgatnivalót gyűjtök össze nemcsak jógáról, hanem mozgásról, egészségről, külső-belső szépségről – csak természetesen!