A virtuális jógamatracod

Yoga Pop Blog

Yoga Pop Blog

Így kerüld el a jógás sérüléseket

2016. március 23. - yogapopblog

Aki egy ideje már rendszeresen jógázik, elképzelhető, hogy találkozott már remélhetőleg inkább kisebb, mint nagyobb sérülésekkel (a túlnyújtás miatti húzódásoktól kezdve a túlerőltetésen át egészen komoly problémákig, bordatörésekig-izomszakadásokig  hosszú lehet a sor).

Bár a jógát alapvetően terápiás jellegű rendszernek tekintik, amelynek fő célja fizikai síkon a test erejének, hajlékonyságának a fejlesztése, valamint sokan más típusú sporttevékenység következtében elszenvedett sérülés rehabilitációjaként is tekintenek rá, alapvetően ez a mozgásforma sem veszélytelen üzem. Ha szeretnénk elkerülni a jógázás közbeni sérüléseket, az alábbiakat érdemes lesz megszívlelni:

 

1. Tedd félre a versenyszellemet

A legkönnyebben úgy sérülhetünk meg a jógaórán, ha nem saját határainkra, hanem a többiekre figyelünk: ki emeli magasabbra a lábát, ki megy bele mélyebben egy pózba, és úristen, ő már 10 perce kézenáll, ezt nekem is meg kell csinálnom! Ne hagyjuk, hogy ezek a környező benyomások elnyomják a belső hangunkat, ami egy ászanában esetleg azt mondja: itt állj meg. Inspirálódni, rácsodálkozni persze lehet mások teljesítményére, de legyünk tekintettel saját magunkra, figyeljünk a testünk jelzésire, és tudatosítsuk: eredményeket elérni itt is csak hosszú, kitartó gyakorlással lehet. 

 

studio_yoga1

 

2. Ne rutinból gyakorolj, még a gyakran ismétlődő ászanáknál is koncentrálj

Az ismétlődő mozgásokra gyakran hajlamosak vagyunk kevésbé odafigyelni: például a napüdvözleteknél a deszkából a lefelé néző kutyába történő áthaladásnál, vagy előrelépéseknél, vagy bármilyen olyan mozgásnál, amit gyakran ismételsz a saját gyakorlásodban. Miután ezek már megszokott gyakorlatuk, könnyen előfordulhat, hogy kevésbé figyelünk oda, maradunk tudatosak a kivitelezéskor, és nem lesz pl. megfelelőképpen "alátámasztott" egy-egy ászana, máris esélyt adva ezzel a sérülésnek. Maradj mindig tudatos, és soha ne rutinból vedd fel az adott ászanát!

 

3. Ha meleg van, vegyél vissza

Ha fűtött teremben jógázol (agni, hot, bikram), legyél tudatában annak, hogy ilyenkor a mesterségesen generált magasabb hőmérséklet hatására az inak-ízületek jobban nyúlnak, mint normál körülmények között. Lehet, hogy egy előrehajlásban vagy a a galamb pózban érezni fogod azt a pár centi különbséget, amennyivel többre vagy képes a melegben, de a biztonságod érdekében vegyél vissza, nem éri meg kockáztatni a sérülést! Ezzel persze nem akarom azt mondani, hogy óvatoskodjuk túl magunkat és csak épp-hogy dolgozzunk, hanem hogy figyeljünk arra, meddig mehetünk el, és tartsuk szem előtt, hogy egy fűtés nélküli teremben meddig mehetnénk el egy-egy ászanában.  

 

4. Tartsd egyensúlyban az erőt és a hajlékonyságot

Ha a gyakorlásod nem kiegyensúlyozott, tehát ha pl. csak az erőfejlesztésen dolgozol, egyre kötöttebb leszel, ha pedig csak a hajlékonyságra gyúrsz, egyre ernyedtebbé válsz - ezzel is csak teret engedsz a sérülésnek. A testnek az erő és hajlékonyság egyensúlyára van szüksége, tehát a gyakorlásod alatt mindkét minőségre figyelned kell. Ha alapból nagyon hajlékony vagy, azt javaslom, kicsit több energiát fektess az erőfejlesztő mozgásokra, és ugyanúgy fordítva is. Az egyensúly segít a sérülések elkerülésében!

 

5. Légy a határaid legjobb barátja

...és tartsd tiszteletben őket. Ezek a határok idővel persze kitolódhatnak, tanuld meg, hogyan játszhatsz biztonságosan velük. Mindig hallgass az oktatódra, hasznát fogod venni az instrukcióknak, tanácsoknak, és megtanulsz különbséget tenni a "jó" és a "rossz" fájdalom között. Mindig figyelj a testedre, és a biztonságod legyen az első!  

és az én plusz egyem: 

 

yoga_props2

 

+1. Használj segédeszközöket!

Attól, hogy néha bevetsz egy jógatéglát -vagy hevedert, még nem leszel kevesebb, vagy bénább, mint a többiek. A segédeszközök használatával, bármilyen szinten is gyakorolj, sokszor intenzívebben megélheted az ászanák jótékony hatását, anélkül, hogy túlnyújtanád magad, vagy fájdalom, feszültség keletkezne. Hatékonyabb, könnyebb, stabilabb gyakorlást biztosítanak, ne érezzük kellemetlennek, ha az oktató jógatéglát nyújt felénk, vagy felajánlja a heveder használatát. 

 

yoga_props

 

IrodalOM:
doyouyoga
yogainternational
dívány
képek innen
 

Olvasnál még? 

Ha tetszett a bejegyzés, kövess a facebookon is, ahol akár naponta találkozhatunk, olvasni-, nézni-nézegetni-, hallgatnivalót gyűjtök össze nemcsak jógáról, hanem mozgásról, egészségről, külső-belső szépségről – csak természetesen!

https://www.facebook.com/yogapopblog

 

 

A bejegyzés trackback címe:

https://yogapop.blog.hu/api/trackback/id/tr4418176887

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása